Dane Bank Avenue, Crewe, Cheshire CW2 8AD

01270 661526

admin@vinetree.cheshire.sch.uk

Vine Tree Primary School

Learn, Included, Respect, Enjoy, Treated Fairly

Our Governors

Mrs Heather Tunstall - Chair

Co-Opted Governor

Date of Appointment: 23/11/2021

Term of Office: 4 years

Elected as Chair: 23/11/2021

Link Governor for Pupil Premium and Training

Miss Lisa Colclough - Vice Chair

Parent Governor

Date of Appointment: 12/02/2018

Term of Office : 4 years

Elected as Vice Chair: 23/11/2021

Link Governor for EYFS, RWI (Phonics)
and Remote Learning

Mr Darren Locke - Head Teacher

Date of Appointment: 01/09/2009

Term of Office: N/A

Mrs Sarah Atkinson

Parent Governor

Date of Appointment: 24/11/2020

Term of Office: 4 years

Link Governor for Curriculum, Looked After Children and Safeguarding

 

 

Mr Alan Bradley

Co-Opted Governor

Date of Appointment: 17/11/2020

Term of Office: 4 years

Link Governor for Health & Safety, Maths and Science

 

Mrs Janet Cope

Co-Opted Governornor

Date of Appointment: 22/01/2019

Term of Office: 4 years

Link Governor for Intervention and SEND

 

Mrs Liz Gladwyn

Co-Opted Governor

Date of Appointment: 17/11/2020

Term of Office: 4 years

Link Governor for English and Finance

 

 

Mr Kudakwashe Nyadzo

Co-Opted Governor

Date of Appointment: 14/12/2020

Term of Office: 4 years

Link Governor for Behaviour, Intervention
and Computing

 

 

Mr Steve Pointon

Parent Governor

Date of Appointment: 24/11/2020

Term of Office : 4 years

Link Governor for PE and Wellbeing

 

Mrs Jill Rhodes

Local Authority Governor

Date of Appointment: 20/10/2016

Term of Office: 4 years

Link Governor for Foundation Subjects

Miss Michelle Sawyer

Co-Opted Governor

Date of Appointment: 05/02/2018

Term of Office: 4 years

Link Governor for EYFS and SEND

 

Miss Naomi Thomas

Staff Governor

Date of Appointment: 16/10/2017

Term of Office: 4 years

Link Governor for Remote Learning and Wellbeing

Mrs Debbie Walker

Associate Governor

Date of Appointment: 17/11/2020

Term of Office: 4 years

Governors having left during the last twelve months:

Mrs Claire Reid, Co-Opted Governor. Date of Appointment 04/12/2020. Resigned 15/11/2021.

Mrs Catherine Homer, Co-Opted Governor. Date of Appointment 12/02/2018, Resigned 25/11/2021.

 

MEETINGS

Meeting Dates 2021/22

Autumn Term
Curriculum & Attainment Committee
Tuesday 16/11/2021, 18:15

Leadership & Resources Committee
Tuesday 16/11/2021, 19:00

Full Governing Board
Tuesday 23/11/2021, 18:00

 Spring Term

Curriculum & Attainment Committee
Tuesday 15/02/2022, 18:15

Leadership & Resources Committee
Tuesday 15/02/2022, 19:00

Full Governing Board
Tuesday 22/03/2022, 18:00

 Summer Term

Curriculum & Attainment Committee
TBC

Leadership & Resources Committee
TBC

Full Governing Board
Tuesday 21/06/2022, 18:00

 

Attendance Record

Documents

Annual Governance Statement

Code of Conduct

Committee Terms of Reference

Register of Interests